Prieš keletą dienų gavau laišką iš Nacionalinės teismų administracijos, kuris labai maloniai nustebino. Pasirodo yra priimtas sprendimas viešinti praėjusių egzaminų į teisėjus užduotis – mane tai nustebino. Tokio sprendimo logika:

„Tinkamai pasiruošti egzaminui pagal galiojančią programą iš tiesų sudėtinga, todėl, norėdami kažkaip palengvinti šią naštą, po kiekvieno egzamino pradėjome skelbti testo klausimus ir užduotis. Tikėtina, kad didesnis išlaikiusiųjų skaičius ir yra dėl to, kad pretendentai, matydami tuos pavyzdžius, turėjo galimybę geriau suprasti jiems keliamus reikalavimus. Kai kurie pretendentai egzaminą laikė ne pirmą kartą, turėdami tam tikros patirties, o tai irgi padeda“, – po egzamino rezultatų paskelbimo komisijos vardu kalbėjo Pretendentų į  teisėjus egzamino pirmininkas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Olegas Fedosiukas.

Labai protingas sprendimas. Aš manau, kad sudėtingiausias dalykas pretendentų į teisėjus egzamine yra egzamino programos platumas. Būtent iš to, kad nėra specializavimo kaip kad teisėjai yra suskirstyti teismuose į civilistus ir baudžiauninkus (plius administracinių nusižengimų), sudaro, atrodytų, sunkiai pakeliamą pasiruošimą. Akivaizdu, kad iš pretendento į teisėjus siekiama universalių teisės žinių. Tačiau pasprendus kelis užduočių variantus, egzaminas toli gražu neatrodo toks grėsmingas. Realiai, testiniai klausimai nėra per daug sudėtingi, tiesiog reikalauja tikslumo. Kai kuriuose taškai tiesiog dalinami veltui: “Pagal Lietuvos respublikos Konstituciją teisingumą Lietuvoje vykdo?“. Pats asmeniškai su civilinės teisės, proceso ir konstitucinės teisės klausimais visuose testuose susitvarkiau be jokių problemų. Akivaizdu, kai neturi nieko bendro nei su baudžiamąja, nei su jos procesu – ten pasipila klaidų.

Persprendus uždavinius nors kiek mąstančiam žmogui nesunku pastebėti panašumus tarp klausimų. Na pavyzdžiui iš civilinio proceso nuolat pastebimi klausimai susiję su bylos teismingumu, žyminio mokesčio paskaičiavimu ir pan. Prisilietus prie šių užduočių, gali orientuotis į ką reikia labai atkreipti dėmesį, kokias savo žinių spragas užpildyti.

Egzaminas – tikrai įveikiamas. Testai ir uždaviniai tikrai smagūs, manau, protinga  juos būtų duoti perspręsti ir teisę studijuojantiems studentams.

NORITE PASITIKRINTI ŽINIAS – SPAUSKITE ČIA (užduočių pavyzdžiai).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s