Delfi praneša, kad Seimo populistai ruošiasi svarstyti pirmalaikių rinkimų idėją. Eilinis priešrinkiminis triukas, bandant rinktis taškus. Tačiau aš ne apie tai.. Matau, problemą Konstitucijoje, kuri komplikuoja galimybę surengti pirmalaikius Seimo rinkimus. Konstitucijos 57 straipsnis nustato, kad:

“Eiliniai Seimo rinkimai rengiami Seimo narių įgaliojimų pabaigos metais spalio mėnesio antrą sekmadienį.
Eiliniai Seimo rinkimai, einantys po pirmalaikių Seimo rinkimų, rengiami šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytu laiku.“

Problema tame, kad surengus pirmalaikius rinkimus, po jų eisiantys eiliniai rinkimai turės būti rengiami spalio antrą sekmadienį.  Konstitucijos 55 str. 1 d. nustato, kad Seimas renkamas ketveriems metams. Tai reiškia, kad tarp  55 ir 57 straipsnių yra sisteminė klaida. Pvz.: Jeigu būtų surengti pirmalaikiai rinkimai šį birželį, tai šiuose rinkimuose išrinktas Seimas turėtų trimis mėnesiais trumpesnę kadenciją, nes kitus eilinius rinkimus 57 str. 2 d. įpareigoja rengti spalio antrą sekmadienį. Įdomu, ar nors vienas Seimo narys, siūlantis pirmalaikius rinkimus, pagalvojo apie tai? Kadangi siūlymas grynai populistinis, reiškia jie tikisi, kad bus išrinkti kitai kadencijai, kurią patys sau nori susitrumpinti. Jeigu, kaip ne kurie Seimo nariai sako, kad “šis Seimas išsikvėpęs“ ir nebesugeba dirbti, turiu paprastesni pasiūlymą nedarbingiems: gal laikas padėti mandatą? Skelbti pirmalaikius rinkimus, likus pusmečiui iki eilinių yra visiškas politinis neatsakingumas. Tačiau grįžtant prie teisinio reguliavimo, turiu pastebėti, kad toks 57 straipsnio teisinis reguliavimas nebuvo Konstitucijos tėvų kūrėjų sumanymas. Šis straipsnis buvo pakeistas 2004 m. liepos 13 d., o ankstesnė jo redakcija atrodė taip:

 “Eiliniai Seimo rinkimai rengiami ne anksčiau kaip prieš du mėnesius ir ne vėliau kaip prieš mėnesį iki pasibaigiant Seimo narių įgaliojimams.“

Nežinau politinio konteksto, kodėl buvo keičiamas šis teisinis reguliavimas, būtų įdomu sužinoti. Tačiau galiu prieiti prie išvados, kad pakeitimai padaryti ne iki galo juos apgalvojus ir taip sukomplikavus galimybes rengti pirmalaikius Seimo rinkimus..

5 Komentaras

 1. Prieštaraučiau tokiam Konstitucijos aiškinimui.
  Konstitucijos 57 straipsnio antros dalies nuostatą, aiškinant ją kartu su Konstitucijos 55 straipsnio pirmos dalies nuostata, konstatuočiau, kad eiliniai Seimo rinkimai turėtų būti rengiami pasibaigus ketverių metų Seimo narių, išrinktų per pirmalaikius Seimo rinkimus, kadencijai spalio mėnesio antrą sekmadienį.
  T. y. pirmalaikiams Seimo rinkimams įvykus 2012 m. vasarą, eiliniai Seimo rinkimai turėtų būti 2016 m. spalio mėnesio antrą antradienį.

 2. Nesutinku :) Konstitucijoje imperatyviai apbrėžta Seimo kadencija, ji negali būti prailginta, tai būtų Konstitucijos pažeidimas.

 3. Tomai, gal galite patikslinti kuriuo straipsniu remiatės sakydamas kad “ji negali būti pailginta“? Nes pagal jūsų paties cituojamą tekstą atrodo, kad Juli teisi: eiliniai rinkimai turėtų būti rengiami “Seimo narių įgaliojimų pabaigos metais spalio mėnesio antrą sekmadienį“. Jei šiemet išankstiniai rinkimai įvyktų birželio mėn., tai Seimo narių įgaliojimai baigtųsi 2016 m. birželį, vadinasi sekantys rinkimai turėtų būti 2016 spalio antrą sekmadienį.

 4. Ne, jūs čia rimtai, ar juokaujat?

  “55 straipsnis

  Seimą sudaro Tautos atstovai – 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu.“

  Susiejimas su konkrečia, konkretaus mėnesiaus diena – visiška nesąmonė, taip negali būti. Visi konstitucijoje nustatyti kadencijų terminai yra imperatyvaus pobūdžio, jie negali būti pratęsiami jokiais atvejais, nebent Konstitucija tą numato expressis verbis. Darydami šiuos pakeitimus, kažkas tiesiog nevykusiai pražiopsojo ir sugriovė darnią konstitucinių normų sistemą.

 5. Mes visiškai rimtai. Manyčiau, kad Konstituciją (kuri yra vientisas aktas, kurioje negali būti prieštaravimų, todėl vienos nuostatos turi būti aiškinamos kitų nuostatų konstekste) reiktų aiškinti taip, jog ji tiesiogiai numato vieną iš Seimo kadencijos pailginimo pagrindų – pirmalaikius Seimo rinkimus. Taip pat, kaip numato ir Seimo kadencijos sutrumpinimo pagrindą – pirmalaikius Seimo rinkimus.

  Negalima aiškinti vien lingvistiškai. Nes pagal tavo logiką – jei kadencija negali būti prailginta, vadinasi, ji negali būti ir sutrumpinta, todėl tavo pasiūlymas, kad eiliniai rinkimai turėtų vykti 2012 m. rudenį, irgi klaidinga – nes kadencija sutrumpinama (t. y. nebeatitinka 4 metų kadencijos).

  Nėra čia nuostatų prieštaravimo (jų apskritai Konstitucijoje būti negali), Konstituciją reikia aiškinti sistemiškai, kartu su kitomis nuostatomis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s